29 Ocak 2023 Pazar

SAÇ BOYASININ AKMAMASI İÇİN ALTIN ÖNERİLER

Boya işlemi bittikten sonra aldığımız duşla birlikte gençleşir, bambaşka birine dönüşürüz. Ama boyanın akması, kabus gibidir. Peki saç boyasının akmaması için ne yapmalı? Saç boyasının kalıcı olması için ne yapmalı?


  • 15 Eylül 2020 Salı

Denize ve havuza girerken bone kullanın:

Su boyanın akmasını sağladığı gibi tuzlu su ve klor da saç renginin akma hızını arttırır ve zamanla saçlarınızı yıpratır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında denize ve havuza girerken bone kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kışın da havuz kullanıyorsanız bone kullanmayı ihmal etmeyin. Birçok havuzda kullanım için bone zorunlu tutulsa da bunun aksi olduğu durumlarda da bonenizi yanınızdan ayırmayın. Eğer bone kullanmamakta ısrarcı iseniz denize ve havuza girmeden önce mutlaka koruyucu bir ürün uygulayın. Bu gibi durumlar için saç rengini koruyan ürünler kozmetik marketlerde mevcut.

Saçınızı durularken üzüm sirkesinden faydalanın:

Saçınızı yıkadıktan sonra durularken üzüm sirkesi kullanmayı deneyin. Uzmanlar elma sirkesinin üzüm sirkesi kadar etkili olmadığını ve özellikle bakır & kızıl tonlarındaki saçlarda bu yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini söylüyor. Üzüm sirkesi ile saç renginizi korumak için yapmanız gereken şey oldukça basit; eşit miktardaki su ve üzüm sirkesini karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile durulamak. Şampuanı su ile akıttıktan hemen sonra sirkeli su kullanmalısınız. Bunun dışında saçınızı boyadıktan sonra boyayı sirkeli su ile akıtmalı ve saçınızı bu su ile durulamalısınız.

Boyadan sonraki ilk yıkama:

En yaygın ve en pahalıya patlayan hatalardan biri saçları boyadıktan sonra şampuanlamaktır. Saç uzmanları, renk moleküllerinin saça iyice işlemesi için şampuanlama işleminin 72 saat sonra yapılmasını öneriyor.

Saçınızın boyattıktan sonra 2-3 gün yıkamayın:

Saçınızı boyattıktan sonra bir sonraki yıkamaya geçmek için aradan 2 – 3 gün geçmesini bekleyin. Geçen bu sürede saç renginizin oturmasını sağladıktan sonra tekrar yıkamaya geçin.

Hangi sıcaklıkta yıkamalı?

Saç renginin akmaması için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de saçınızı yıkadığınız suyun sıcaklığıdır. Ilık veya soğuk su kullanmanız bu konuda çok önemli. Çünkü sıcak ve çok sıcak olan suyun saç rengini açma özelliği bulunur.

Saçları nasıl kurutmalı?

Havluyla sert bir şekilde saçların nemini almaya çalışmak saçrengini soldurur ve saç uçlarının kuru görünmesine neden olur. Bunun yerine saçlarınızı ılık fönle nazikçe kurutun, mümkün olduğunca kendi kendine kurumasına izin verin.

Saç şekillendiricileri nasıl kullanmalı?

Saç maşası, saç düzleştiricisi gibi ürünler ısıya karşı savunmasız saçlarınıza ve saç renginize zarar verir. Bu aletleri kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu sprey kullanın.

Dip boyası nimetinden yararlanın:

Saçlar ilk boyandığında,boyanın canlılığından dolayı daha sağlıklı görünür. Bu da insanların saçlarını daha sık boyamasına neden olur. Ancak saçlarınboyası korunduğunda, tekrar boyamaya gerek kalmaz. Saçları sık sık boyamak saçlara zarar verdiği gibi, zaten boyalı saçınıza tutunmayan boyanın akmasına sebep olur. Böylece gereksiz yere para ve vakit kaybetmiş olursunuz. Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin ve yalnızca zamanı geldiğinde köklerinden boyama yapın.

Muhakkak saç kremi kullanın:

Saç boyasını korumak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullandığınız saç kremidir. Kullandığınız saç kreminin olabildiğince doğal olması ve içeriğinde amonyak bulunmaması saç boyasını korumak için çok önemlidir. Renk koruyucu özelliği bulunan saç kremlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı çok sık yıkamayın:

Saç boyasının en kötü düşmanı sudur. Ayrıca saç boyasındaki kimyasallar, saçlarınızı suyun etkilerine karşı daha savunmasız hale getirir. Bu duş almaktan vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Aşırı durulamadan kaçının. Ayrıca her gün şampuanlama ihtiyacı hissediyorsanız, bazı günler kuru şampuan kullanmayı deneyebilirsiniz.

Üst üste boya yapmayın:

Kuaförünüzün boyadığı saçlarınızın rengini beğenmediğinizde, evde kendi başınıza düzeltmeye çalışmak, daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bunun yerine bir profesyonelden yardım alın.

 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *