29 Ocak 2023 Pazar

FÖNÜN KALICI OLMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Fönlü saçları hepimiz severiz. Sizi en hızlı şekilde bakımlı gösteren, kuaförlerin de en hızlı olduğu saç modellerinden biridir. Ama fönün bozulması, çoğumuzun gergin olduğu konulardan biridir. Peki ama fön nasıl kalıcı olur?


  • 17 Eylül 2020 Perşembe

Soğuk suyla durulayın:

Saç yapısındaki pulların açık olması havadaki nemin saç tellerine nüfuz ederek kabarmasına ve şekillerinin bozulmasına sebep olur. Saçınızın son durulama suyunu soğuk tercih ederek pulların kapanmasını ve saçın çevresinde bir kalkan oluşmasını sağlayın.

Isıya karşı koruyucu ürünler kullanın:

Fön ve şekillendirme esnasında saçlarınızın zarar görüp dokusunun bozulmaması için ısıya karşı bir ürün kullanmak oldukça önemli. Nem dengesini koruyan yumuşak saçlar her zaman fönü daha iyi tutar.

Kuru şampuandan yardım alın:

Sıcak mevsimde ter fönlü saçların en büyük düşmanı. Kuru şampuanların emici özelliğinden faydalanarak terin saçtan kolayca arınmasına yardımcı olabilir ve fönünüzü koruyabilirsiniz.

Sabitleyin:

Düz fön çektiğinizde son dokunuş olarak bakım yağı uygulamayı ve hareketli fön çektiğinde de sabitleyici sprey uygulayın. Düzleştirilen saçların çabuk bozulmaması için saç spreyi ve şekillendiricileri kullanarak saçlarınızı daha uzun süre düz şekli ile muhafaza edebilirsiniz. Sabitleyici spreyin ise güçlü tutuşlu bir yapıya sahip olmasına önem verin.

Doğru tarağı bulun:

Hem fön çekilirken hem de sonrasında saçlarınızı düzeltirken kullanacağınız tarak ya da fırçanın kalıcılığa etkisi büyük. Doğal kıllı fırçalar kullanarak saçınızın yapısını koruyun ve kabaran, söz dinlemeyen saçlara veda edin.

Saçınızı toplamayın:

Saçı toplamak hele ki sıkı bir toka ile at kuyruğu şeklinde toplamak saçın yağlanmasına neden olacaktır. Bu da fönün kısa sürede bozulmasına neden olur. Ayrıca yağlanan saç hızlı şekilde bozulduğu gibi bakımsızda görünecektir. Eğer saçlarınızı mutlaka toplamak zorundaysanız mandal tokaları ve geniş lastik tercih edin. Lastik toka kullanırken de tokayı sadece bir tur döndürün. Sımsıkı bağlanan saçta fönün ömrü çok kısadır.

Nemden uzak tutun:

Düz saçlar herhangi bir ıslaklığı gördüğünde hemen eski haline döner. Sadece ıslaklık değil, eski haline dönmesi için nem bile yeterlidir. Bu yüzden eğer banyoya girdiğinizde sadece vücudunuzu yıkayacaksanız, saçlarınızı toplamanız yeterli olmayacaktır. Bunun için saçınıza kağıt bonelerden takabilirsiniz. 

Saçınıza dokunmayın:

Saça fön çekildiği zaman saç yumuşacık bir hal alır. Bu da insanda sürekli saça dokunma isteği uyandırır. Fakat fön çekilen saça dokunmamakta büyük yarar var. Çünkü hem çekilen fönün ömrünü kısaltmış oluruz hem de yağlanmasına neden oluruz.

Sizi terletecek aktivitelerden kaçının:

Terlemek saçın çabucak bozulmasına neden olur. Çünkü terlediğimizde nem oluşur ve fönlü saçın en büyük düşmanıdır. Bunun için alınabilecek önlem saç fönlüyken spor yapmamaya ve terlememeye dikkat etmektir. Eğer terlediyseniz saçınızı at kuyruğu yapmak yerine topuz yapın. Fakat topuz çok sıkı olmamalı, sağlam ve olabildiğince yüksekte bir topuz yapılmasında yarar var. At kuyruğu ile topuzu karşılaştıracak olursak topuz at kuyruğuna göre nemin daha kolay uçmasını sağlayacaktır.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *