29 Ekim 2020 Perşembe

BÖĞÜRTLEN ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Doğada kendiliğinden yetişebilen ve orman meyveleri arasında en çok bilinenlerden olan böğürtlen bitkisi, lezzetli meyveleriyle yüzyıllardır sevilen yabani bitkilerden biri olmuştur. Meyvelerinin içerdiği vitaminlerin yanı sıra, yaprakları da birçok şifalı etkisi nedeniyle tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.


  • 24 Eylül 2020 Perşembe

Gülgiller familyasına ait bir bitki türü olan böğürtlen (Rubus), dikenli çalılıklar şeklinde yetişen yabani bir bitkidir. Mayıs ayında çiçeklenen dalları Ağustos ayına kadar çiçeklenmeye ve meyve vermeye devam eder. Meyveleri genellikle Haziran sonundan Eylül ayına kadar hasat edilebilmektedir. Çeşitli yöntemlerle çoğaltılabilen böğürtlen çalıları, yayılıcı özellikleri nedeniyle kolayca büyüyebilen türde çalılardır. Meyveleri vitamin bakımından zengindir. Aynı zamanda yeşil yaprakları da içerdiği tanen, organik asitler ve şekerler bakımından zengin olduğundan dolayı şifalı etkileri için kullanılmaktadır.

Böğürtlen çayının faydaları

Böğürtlen bitkisinin içerdiği A, B1, B2, B3, C, B6, E, K vitaminleri ve folat nedeniyle birçok faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bakımından zengin olan böğürtlen, besleyici ve şifalıdır.

Düzenli olarak böğürtlen çayı tüketmek kemikleri güçlendirir.

Böğürtlen çayının hafızayı kuvvetlendirici etkisi de bulunmaktadır. Sinir sistemini etkilediği için zihin açıcı etkisi belirgindir.

Göz sağlığı için faydalıdır.

Cildi güzelleştirir, kuru veya yağlı ciltleri dengelemek için akşamları bir fincan tüketilebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda böğürtlen meyvesinin içerdiği mikrobesinlerin kanserle savaşmada da önemli rol oynadığı ortaya çıkarılmıştır.

İçerdiği flavonoidler sayesinde kalbi koruyan etkilere sahiptir.

Su emilimini artırmaya yardımcı olduğundan dolayı sindirim sistemi için faydalıdır.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

İçeriğindeki K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur, bu sayede yaralar üzerinde de etkilidir.

Bağışıklık sistemini uyarıcı etkisi vardır.

İshale karşı etkili bir kür olarak uygulanabilir.

İçeriğindeki folik asit nedeniyle hamilelik döneminde faydalı olduğu bilinmektedir. C vitamini ve kalsiyum zengini olduğundan dolayı da hamilelik döneminde artan kalsiyum ihtiyacını karşılayarak anneye ve bebeğe fayda sağlamaktadır. (Yine de hamilelik döneminde herhangi bir bitkisel takviye almadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.)

Böğürtlen çayının basur şikayetlerini de azalttığı bilinmektedir.

Böğürtlen çayı nasıl yapılır?

Piyasada hazır ve poşetlenmiş olarak satılan böğürtlen çayları genellikle elma, portakal kabuğu, tarçın, hibisküs ve tatlandırıcılar içerdiği için yoğun tatlı bir çay olarak içilebiliyor. Ancak böğürtlen bitkisinin kendisinden yapılan çay, daha yapraksı bir tat vermektedir. Yapraklarının şifasından faydalanmak için yalnızca böğürtlen yaprağından çay hazırlanabileceği gibi, meyvelerin lezzetinden ve şifasından faydalanmak için de kurutulmuş veya taze böğürtlen meyveleri çaya ilave edilebilir. Böğürtlen yaprağı çayı demlemek için bir tatlı kaşığı kurutulmuş böğürtlen yaprağını bir fincan kaynamış suda 7-10 dakika boyunca demlemek yeterli olacaktır. Böğürtlen meyvesi ile çay hazırlamak içinse kurutulmuş ya da taze böğürtlenler kullanılabilir. Taze böğürtlen ile çay hazırlamak için, bir fincan kaynamış suda 4-5 adet böğürtleni demlemek ve süzerek servis etmek gerekir. Kuru meyvelerle çay hazırlarken meyve miktarını arttırmak gerekebilir. 8-10 adet kurutulmuş böğürtlen ile lezzetli bir böğürtlen çayı hazırlanabilir. Farklı tarifler denemek istiyorsanız, böğürtlenin tadına yakışacak ve şifalı etkisini arttıracak farklı bitkilerle de böğürtlen çayı demlemeyi deneyebilirsiniz.

Böğürtlen çayı tarifleri:

Böğürtlen çayını daha lezzetli hale getirmek için çeşitli karışımlar deneyebilirsiniz:

Tarçınlı böğürtlen çayı: Bir tutam böğürtlen yaprağını, kırıp ikiye ayırdığınız bir parça tarçın kabuğu ile birlikte demleyebilirsiniz. Kan şekerini dengeleyici etkisi ve kendine has aroması ile tarçınla beraber demlediğiniz böğürtlen çayı hem daha lezzetli hem de daha şifalı bir hale gelecektir.

 

Hibisküslü böğürtlen çayı: Hibisküs, yoğun renk veren ve ekşimsi tadıyla kendini belli eden türde bir şifalı bitkidir. Yine bir tatlı kaşığı böğürtlen yaprağını iki veya üç parça hibisküs yaprağı ile birlikte demlediğinizde, böğürtlen meyvesinin tadını da çağrıştıran ekşi ve lezzetli bir çay hazırlayabilirsiniz. Tarçın gibi hibisküs de, kan şekerini dengeleyici özellikleri nedeniyle tercih edilen bitkilerden biridir.

Böğürtlenli soğuk çay: Demleyip süzdüğünüz yeşil çay, siyah çay veya adaçayını soğuttuktan sonra içine aynı ölçüde ezilmiş taze böğürtlen meyvesi suyu ilave edip lezzetli ve şifalı bir soğuk çay hazırlayabilirsiniz.

Böğürtlen çayının yan etkileri nelerdir?

  • Böğürtlen yapraklarının içeriğindeki tanenler, hassas mide şikayeti olan kişilerde bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir.

 

  • Karaciğer üzerinde olumsuz etkiler yaratabilen gallotannin ve ellagitannin içeriği nedeniyle karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

 

  • İshale karşı etkili olduğu için kullanılan böğürtlen çayı, fazla tüketildiğinde sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. O nedenle gün içerisinde 1-2 fincandan fazla böğürtlen çayı tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *