26 Ekim 2020 Pazartesi

ABD’DE İÇME SUYUNDA BEYİN YİYEN AMİP TESPİT EDİLDİ

ABD'nin Texas eyaletinde yetkililer, Lake Jackson kenti sakinlerini şebeke suyuna ölümcül beyin yiyen amip (Naegleria fowleri) karıştığı için çeşme suyunu kullanmamaları konusunda uyardı.


  • 28 Eylül 2020 Pazartesi

Kent sakinlerinden çeşme suyunu kullanmamalarını isteyen yetkililer, tehlikenin büyük olduğu ve kirli içme suyunun ölüme neden olacağını bildirdi.

 

Geçen temmuzda da Florida Sağlık Dairesinden (DOH) yapılan açıklamada, Hillsborough bölgesinde yaşayan kişiye, beyin yiyen amip bulaştığı belirtilmişti.

 

‘Naegleria fowleri'ye yakalanan kişilerde boyun tutulması ve baş ağrısının yanı sıra yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülüyor. Hastalığın çok hızlı ilerlemesi nedeniyle bu belirtilerin görüldüğü kişilerin derhal sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekiyor. Hastaların çoğu genellikle bir hafta içinde hayatını kaybediyor.

 

Beyinde enfeksiyona yol açan ve genellikle ölümcül olabilen, mikro ölçekli ve tek hücreli Naegleria fowleri burun yoluyla insan vücuduna giriyor. Çoğunlukla göl, nehir, kanal gibi tatlı sularda bulunan amip, insandan insana geçmiyor.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *