26 Ekim 2020 Pazartesi

DSÖ: SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI STRATEJİSİ ETİK DEĞİL

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, Corona salgınıyla mücadele için sürü bağışıklığı stratejisini izlemenin etik dışı olduğunu söyledi.


  • 14 Ekim 2020 Çarşamba

Tedros Adhanom Ghebreyesus Cevevre’de düzenlediği basın toplantısında sağlık yetkililerinin insanları virüse maruz bırakarak değil, sadece aşı ile bağışıklık sağlanması yöntemini denemeleri gerektiğini belirtti.

 

Sürü bağışıklığı, nüfusun önemli bir bölümünün hastalığa karşı koruma geliştirdiği noktaya ulaşıldığını ifade eden bir tanımlama. Halk sağlığı tarihinde hiçbir zaman bir salgınla mücadele ederken sürü bağışıklığı stratejisinin kullanılmadığını belirten Tedros, “Bu yaklaşımın hem bilimsel hem de ahlaki açıdan sorunlu olduğunu” ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bugüne kadar dünya nüfusunun yüzde 10’una Corona virüsünün bulaştığını tahmin ediyor. Ancak sürü bağışıklığı noktasına ulaşmak için nüfusun yüzde kaçına bulaşması gerektiği henüz bilinmiyor.

 

DSÖ Başkanı, örneğin kızamıkta sürü bağışıklığı elde etmek için nüfusun yüzde 95’ine aşı yapılması gerekirken, çocuk felci’nde bu oranın yüzde 80 olduğunu vurguladı.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *