02 Mart 2021 Salı

7/24 EFT GÖNDERİM İMKANI BAŞLADI

Merkez Bankası'nın FAST olarak isimlendirdiği 7/24 EFT sistemi, resmen kullanıma sunuldu. Şu an için sadece 50 TL'ye kadar transfere izin veren sistem, ilerleyen süreçte 1.000 TL'ye kadar olan para transferlerinde kullanılabilecek.


  • 08 Ocak 2021 Cuma

"Fonların Anlık ve Sürekli Transferi" olarak isimlendirilen sistem, EFT işlemlerindeki mesai saati uygulamasını ortadan kaldırıyor, bu işlemin 7 gün 24 saat boyunca yapılabilmesini sağlıyor. Üstelik Kolay Adresleme Sistemi sayesinde de IBAN devrini kapatan sistem, T.C. Kimlik numarası, e-posta adresi ya da telefon numarası ile aktarım yapılabilmesini sağlıyor. Bu sistem artık resmen kullanılabilir durumda.

 

FAST sistemi, aralık ayı itibarıyla bazı banka ve kullanıcılarla test ediliyordu. Yapılan testlerde her şeyin yolunda gitmesiyle birlikte FAST, artık resmen hayatımıza girmiş oldu. Böylelikle vatandaşlar, artık istedikleri an EFT yapabilecekler. Ayrıca tanımlayacakları bilgilerle de IBAN meselesi ortadan kalkmış, vatandaşın hayatı kolaylaşmış olacak.

FAST sistemi şimdilik, sadece 50 TL'lik EFT'ye imkan sağlıyor

Yapılan açıklamalara göre vatandaşları, FAST sistemini şu an için sadece 50 TL'ye kadar olan para transferlerinde kullanabiliyorlar. Yetkililer böylelikle FAST'in kullanım yaygınlığını yakından takip etmeye çalışacaklar. İlerleyen süreçte ise FAST ile yapabileceğiniz para transfer limiti, 1.000 TL'ye kadar ulaşacak.

 

 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *