13 Mayıs 2021 Perşembe

O TAŞLAR ÇOK İŞE YARADI

O Taşlar asfalt oldu, taşlardan temizlenen arazi tarıma açıldı


  • 28 Nisan 2021 Çarşamba

Bağlar Belediyesi, sönmüş volkanik olan yanardağ olan Karacadağ'ın eteklerinde çıkan bazalt taşından dönüştürdüğu asfalt ile son iki yılda 148 bin ton asfaltlama gerçekleştirerek bu taşlardan temizlediği 900 bin metrekarelik alanı da tarıma kazandırdı.  Bu hizmet, bölgede tarıma bereket ve ulaşıma nefes oldu.

Daha Önce Önemsenmeyen Taşlar Fırsata Dönüştürüldü 

2019 yılında Karacadağ bölgesinde asfalt plenti taş kırma ve eleme konkasör tesisi kuran Bağlar Belediyesi, bu bölgeye özgü olan siyah bazalt taşından hem ulaşım hizmeti üretti hem de bugüne kadar taşlardan dolayı kullanılamayan arazileri tarıma kazandırarak ekonomiye destek sağladı.
Tesiste işletilen bazalt taşından üretilen mucur ve alt yapı ve üst yapı malzemeleriyle bölgede bulunan 128 kırsal yerleşim yerine ilçe tarihinin en büyük yeni yol açma hizmeti kazandırıldı.

Asfaltlama Ve Tarım Başarısı 

Burada çıkan asfalt ile de ilçe merkezi ve Diyarbakır'ın başka bölgelerinde iki yılda 148 bin ton asfaltlama gerçekleştirildi.
Taşlardan temizlenen  900 bin metrekarelik alan çiftçiler için ücretsiz olarak tarıma kazandırılarak ekonomiye katkı sağlandı.

Beyoğlu, Başarının Sırrını Açıkladı

Büyük bir özveri ve emekle bazalt taşını iki yönlü hizmete dönüştürdüklerine dikkat çeken Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,"Bugün elhamdülillah Karacadağ'da daha önce kullanılamayan arazilerde çiftçilerimiz verimli ve bereketli tarım yapıyor. Biz de burada ürettiğimiz asfalt ve diğer yol malzemeleriyle şehrimizin her tarafında harıl harıl hizmet yapıyoruz. İşte hizmet ve milletini sevmek budur " ifadeleriyle gelinen aşamayı değerlendirdi.

 

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *