29 Ekim 2020 Perşembe

ERMENİSTAN NAHCIVAN'I VURDU! ANLAŞMA GEREĞİ SALDIRI TÜRK TOPRAKLARINA YAPILMIŞ SAYILIYOR

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ndeki Ordubad iline roketli saldırı düzenledi. Nahçıvan'a yapılan saldırı, geçmişte imzalanan garantörlük antlaşması hükmünce Türkiye topraklarına yapılmış sayılıyor.


  • 17 Ekim 2020 Cumartesi

İstiklal Savaşı döneminde, Atatürk'ün girişimiyle Rusya ile masaya oturuldu ve 16 Mart 1921 tarihinde Moskova Anlaşması imzalandı. Böylelikle Türkiye ve Sovyetler Birliği, Nahçıvan'ın garantör ülkeleri oldu.

Bu anlaşmadan sonra 13 Ekim'de Kars Anlaşması imzalandı ve Nahçıvan'ın Azerbaycan'ın koruyuculuğunda özerk bir bölge olması teyit edildi. Kars Anlaşması'nı Türkiye ve Sovyetler Birliği ile birlikte Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan imzaladı. Anlaşma, Nahçıvan'ın toprak bütünlüğünü hükme bağlamakta ve garantör ülkeye askeri müdahale yetkisi vermekte.

16 Mart 1921 Moskova Antlaşması: Türkiye ile Rusya'ya Nahçıvan üzerinde ortak garantörlük hakkı verir.

13 Ekim 1921 Kars Anlaşması: Nahçıvan'ın statüsünün belirlenmesine ilişkin yapılacak her türlü antlaşmada Türkiye'nin taraf olmasını öngören Moskova Antlaşma hükmünü geçerli kılar.

16 Mart 1921 Moskova Antlaşması 3.Madde: Bağlı Taraflar Antlaşmanın 1(C) ekinde belirtilen sınır içindeki Nahçıvan'ın koruyuculuk hakkını 3. bir devlete hiçbir zaman bırakmamak koşulu ile Azerbaycan koruyuculuğunda özerk bir bölge oluşturulması konusunda anlaşmışlardır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurun *